Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las wokół nas

Las wokół nas

Las wokół nas

12 maja br., w ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Służbą Więzienną a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu, osadzeni z wrocławskiego zakładu karnego po raz kolejny uczestniczyli w pracach porządkowych na terenie Nadleśnictwa Milicz, w leśnictwie Kaszowo. Pod bacznym okiem leśników i pod nadzorem funkcjonariuszy osadzeni usuwali śmieci, grabili liście, wykaszali trawę oraz uczestniczyli w renowacji i sprzątaniu wiaty turystycznej przy tamtejszej ścieżce przyrodniczej.

Głównym celem programu współpracy więziennictwa oraz Lasów Państwowych jest połączenie resocjalizacji więźniów z działaniami proekologicznymi, na podstawie których społeczność lokalna jest uświadamiana i edukowana pod kątem gospodarki leśnej, dbania o środowisko oraz poznawania otaczającej przyrody.

Po zakończonych pracach na terenie kompleksu leśnego Zastępca Dyrektora RDLP we Wrocławiu oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz wyrazili uczestnikom prac swoją wdzięczność za wykonanie zadania oraz przeprowadzili krótki wykład na temat ogromnej wartości otaczającej przyrody w życiu każdego człowieka.