Asset Publisher Asset Publisher

PARKI KRAJOBRAZOWE

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

PARK KRAJOBRAZOWY DOLINA BARYCZY

Park ten został powołany w celu zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Najbardziej charakterystycznym obrazem obszaru parku są liczne stawy, które budowano już od XIII w. Przeważająca część doliny wraz z otaczającymi ją wzgórzami pokryta jest lasami. Pomiędzy nimi znajdują się pola uprawne, łąki i pastwiska.

Niska jakość gleb przyczyniła się do stosunkowo słabego rozwoju rolnictwa w tym rejonie i niskiego zagęszczenia ludności. Powyższe czynniki sprawiły, ze dolina Baryczy wraz  z otoczeniem jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Najcenniejszym jego elementem są kompleksy stawów rybnych, lasy łęgowe, grądy niskie i olsy. W środowiskach tych (głównie na stawach) występuje niezwykle bogata w gatunki awifauna. Pod względem ornitologicznym dolina Baryczy wraz z otaczającymi ją stawami jest jednym z bardziej wartościowych obszarów w Europie. Zaczątkiem działań ochronnych było powstanie w 1949 roku Stawowego Obszaru Ochronnego, który w 1973 roku został przekształcony w rezerwat „Stawy Milickie". Na terenie parku znajduje się także wiele zabytków kultury materialnej.

Park ten swoim zasięgiem obejmuje 17 690,14 ha terenu Nadleśnictwa Milicz.

Przeczytaj więcej o parku


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kolejne dni otwarte Domu Drzewa za nami!

Kolejne dni otwarte Domu Drzewa za nami!

W dniach 2 - 3 września br., w ramach kolejnych już dni otwartych, Dom Drzewa odwiedziła spora liczba osób, chcących przede wszystkim poznać ośrodek i przekonać się na własne oczy, jaką ofertę edukacyjną przygotowało Nadleśnictwo Milicz. Atrakcji było naprawdę wiele. Oprócz możliwości zwiedzania części historycznej byłej wyłuszczarni nasion przygotowaliśmy pięć stanowisk w sali warsztatowej, gdzie goście w każdym wieku mogli sprawdzić swoją wiedzę lub po prostu spędzić miłe popołudnie ze swoimi pociechami, przy okazji ucząc się czegś nowego. Sala konferencyjna była miejscem, gdzie prezentowano zabytkowe i obecnie wykorzystywane w pracy lesnika narzędzia, wyświetlano filmy przyrodnicze a także demonstrowano wabiki i instrumenty myśliwskie. Na zewnątrz każdy gość, jeśli tylko wyraził chęć, mógł za pomocą numeratora przybić plakietkę z wizerunkiem Domu Drzewa na specjalnie przygotowane na tą okazję drewniane wałki.

Serdecznie dziękujemy za przybycie, miłe słowa i oczywiście zapraszamy w przyszłości :)