Asset Publisher Asset Publisher

PARKI KRAJOBRAZOWE

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

PARK KRAJOBRAZOWY DOLINA BARYCZY

Park ten został powołany w celu zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Najbardziej charakterystycznym obrazem obszaru parku są liczne stawy, które budowano już od XIII w. Przeważająca część doliny wraz z otaczającymi ją wzgórzami pokryta jest lasami. Pomiędzy nimi znajdują się pola uprawne, łąki i pastwiska.

Niska jakość gleb przyczyniła się do stosunkowo słabego rozwoju rolnictwa w tym rejonie i niskiego zagęszczenia ludności. Powyższe czynniki sprawiły, ze dolina Baryczy wraz  z otoczeniem jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Najcenniejszym jego elementem są kompleksy stawów rybnych, lasy łęgowe, grądy niskie i olsy. W środowiskach tych (głównie na stawach) występuje niezwykle bogata w gatunki awifauna. Pod względem ornitologicznym dolina Baryczy wraz z otaczającymi ją stawami jest jednym z bardziej wartościowych obszarów w Europie. Zaczątkiem działań ochronnych było powstanie w 1949 roku Stawowego Obszaru Ochronnego, który w 1973 roku został przekształcony w rezerwat „Stawy Milickie". Na terenie parku znajduje się także wiele zabytków kultury materialnej.

Park ten swoim zasięgiem obejmuje 17 690,14 ha terenu Nadleśnictwa Milicz.

Przeczytaj więcej o parku


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Noc Sów w Nadleśnictwie Milicz

Noc Sów w Nadleśnictwie Milicz

Nadleśnictwo Milicz zaprasza na Noc Sów– ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Nadleśnictwo Milicz zaprasza na Noc Sów– ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Mimo, że najczęściej schowane w mroku nocy, starej dziupli, albo gdzieś na strychu – Sowy z bliska zaskakują urodą! Przekonaj się sam!

W tym roku na zajęciach będziemy gościć edukatorów z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wyszonowicach, dzięki którym staniemy oko w oko z sowami. Wspólnie odkryjemy świat sów, poznamy metody badań i ochrony oraz dowiemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze.

Co więcej? Marcowe noce pachną wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. Dla większości naszych sów to bardzo aktywny okres w roku, są w trakcie okresu godowego – i pohukują. I my tej nocy wyjdziemy w teren, gdzie będziemy wabić i nasłuchiwać sowy. Na zakończenie wymienimy swoje spostrzeżenia i wrażenia przy ognisku.

 

 

Spotykamy się 23.03. w Domu Drzewa w miejscowości Wałkowa 5 o godzinie 18:00

Zachęcamy do zabrania ze sobą latarek oraz stroju terenowego.

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu jedynie pod opieką dorosłych.

Więcej informacji na stronie internetowej http://nocsow.pl/

lub pod adresem email: sandra.blek@wroclaw.lasy.gov.pl

 

Plan wydarzenia:

18:00 Rozpoczęcie spotkania- przedstawienie idei Nocy Sów

18:15 Przedstawienie gości z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wyszonowicach- edukacja z udziałem żywych sów

19:40 projekcja filmu „Płomykówka – sowa z sąsiedztwa”

20:30 wycieczka terenowa- poszukiwanie i obserwacja sów

21:30 wspólne ognisko- podzielenie się wrażeniami

 

 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona!

 

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie – jestem na pTAK!