Asset Publisher Asset Publisher

REZERWATY PRZYRODY

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwat „Wzgórze Joanny" – położony na południe od drogi relacji Postolin- Świebodów w Gminie Milicz. Ochronie podlega wniesienie o powierzchni 24,57ha. Rezerwat utworzono w celu zachowania wyspowego stanowiska buka (Fagus silvatica), na wschodniej granicy jego zasięgu. Na obszarze rezerwatu dominują gleby brunatne kwaśne, porośnięte lasem, który pod względem fitocenotycznym należy do czterech zespołów roślinnych.

Najcenniejszym zbiorowiskiem jest żyzna buczyna niżowa (Melico-Fagetum) z udziałem buka, znacznym udziałem dęba bezszypułkowego  (Quercus petrea) oraz graba (Carpinus betulus).

Kolejnym zespołem leśnym rezerwatu jest kwaśna buczyna niżowa (Luzulo pilosae- Fagetum). Występuje tu, oprócz sztucznie wprowadzonej sosny, buk we wszystkich warstwach roślinności. Runo charakteryzuje się licznym występowaniem borówki czarnej (Vaccinum myrtylius), śmiałka pogiętego (Deschampsia flexuosa) oraz kosmatki owłosionej (Luzula pilosa).

Las grądowy składa się głównie z dębów szypułkowego i bezszypułkowego (Quercus robur i petrea), jaworów (Acer pseudoplatanus) domieszki graba (Carpinus betulus), buka (Fagus sylvatica) i czasami świerka (Picea abies). Słaby i rzadki podszyt tworzą grab i buk. Gatunki żyznych i wilgotnych siedlisk budują runo tych fitocenoz. Wiosną obficie zakwitają: gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea), zawilec, ziarnopłon, gajowiec (Ranunculus ficaria, Anemone ranunculoides, Lamiastrum galeobdolon) oraz trawy – prosownica rozpierzchła (Millium effusum) i kupkówka (Dactylis glomerata ssp. aschersoniana).

Rezerwat ,,Stawy Milickie'' – o powierzchni 5324,31 ha, z czego dwie trzecie zajmują stawy, a pozostałą część przyległe do nich lasy i pola. Powstał w celu ochrony wielu szczególnie cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz fragmentów środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsca ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku.

Jest to największy rezerwat przyrody w Polsce. W jego skład wchodzi pięć oddzielonych od siebie kompleksów o całkowitej powierzchni:

  • kompleks Stawno –2308,93 ha
  • kompleks Potasznia – 474,22 ha
  • kompleks Radziądz – 1045,68 ha
  • kompleks Jamnik – 356,21 ha
  • kompleks Ruda Sułowska – 1139,27 ha

Nadleśnictwo Milicz w swoim zasięgu posiada kompleks Stawno oraz Potasznia. Pozostałe kompleksy znajdują się na terenie Nadleśnictwa Żmigród.

Rezerwat ,,Stawy Milickie'' jest objęty Konwencją Ramsar (konwencja o ochronie obszarów wodno-błotnych). Tereny o powierzchni 25 700 ha mają status ostoi ptasich o międzynarodowym znaczeniu. Stawy Milickie znalazły się w programie ONZ Living Lakes jako jeden z 13 unikalnych obszarów wodnych na świecie.

Głównym celem utworzenia rezerwatu jest ochrona cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsce ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne

W celu lepszego zapoznania się z lasami i przyrodą nadleśnictwa przygotowano na jego terenie ścieżki przyrodnicze.

Ścieżka Karłów – Wałkowa – Karłów – jest przygotowana dla każdego, kto lubi kontakt z przyrodą. Pozwala zapoznać się z różnorodnymi zbiorowiskami roślinnymi, z gospodarką leśną oraz problemami ochrony środowiska. Ścieżka rozpoczyna się przy Ośrodku Wypoczynku Świątecznego Karłów w Miliczu i tworzy pętlę. Przebiega przez miejscowość Wałkowa, która może być alternatywnym miejscem rozpoczęcia wycieczki. Oznakowana jest w obu kierunkach znakiem ścieżki edukacyjnej (zielony ukośny pasek na białym polu).

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/karlow-walkowa-karlow-1003

fot. Estera Grocholska

 Ścieżka Postolin - Wzgórze Joanny - Postolin – prowadzi przez teren rezerwatu pozwalając zapoznać się z jego walorami. Oznakowana białym kwadratem z zielonym paskiem przekątnym, zawiera 16 przystanków z tablicami objaśniającymi, dostępna jest jedynie pieszo – 8 km. Ścieżka w kształcie pętli prowadzi drogami leśnymi przez najciekawsze fragmenty lasów Nadleśnictwa Milicz. W Postolinie, gdzie ścieżka ma swój początek, znajduje się interesujący park podworski. Kolejne przystanki prowadzą skrajem lasu, za ruinami dawnego młyna wodnego, przy odtworzonym zbiorniku wodnym. Przy przystanku 5 mijamy głaz narzutowy o obwodzie 660 cm, a przy 6 – śródleśną zagrodę w Kozubach. Za nią trasa prowadzi nadal w górę, ale już przez stare lasy bukowe, którymi dochodzimy w końcu do rezerwatu ,,Wzgórze Joanny'' z zameczkiem myśliwskim z 1850 roku na samym szczycie. Po zejściu w dół, opuszczeniu rezerwatu i przekroczeniu szosy na kolejnych odcinkach znajdują się w pobliżu dolinki i inne niewielkie potoki leśne. Na przystankach nr 14 – 16 rosną okazałe, stare dęby, a po wyjściu z lasu, już blisko wsi Postolin, znajduje się stary cmentarz z ciekawymi gatunkami drzew. 

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/postolin-wzgorze-joanny-postolin-1013

fot. Alicja Ostaszewska

Ścieżka Sławoszowice – Ruda Milicka – Godnowa – prowadzi przez fragment lasów nadleśnictwa Milicz a następnie drogą publiczną przez rezerwat ,,Stawy Milickie''. Długość ścieżki wynosi 8,5 km. Rozpoczyna się w Gajówce w Rudzie Milickiej. Zlokalizowana jest tam również chata umożliwiająca zorganizowanie zajęć edukacyjnych. Z Rudy Milickiej trasa prowadzi asfaltową drogą w kierunku północnym aż do Nowego Grodziska, gdzie za budynkiem szkoły skręca na zachód, po czym okrąża staw Gadzinowy Duży.

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=2863

fot. Estera Grocholska