Asset Publisher Asset Publisher

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane pismem Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

•opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

•analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

•program ochrony przyrody,

•określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

 

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kolejne dni otwarte Domu Drzewa za nami!

Kolejne dni otwarte Domu Drzewa za nami!

W dniach 2 - 3 września br., w ramach kolejnych już dni otwartych, Dom Drzewa odwiedziła spora liczba osób, chcących przede wszystkim poznać ośrodek i przekonać się na własne oczy, jaką ofertę edukacyjną przygotowało Nadleśnictwo Milicz. Atrakcji było naprawdę wiele. Oprócz możliwości zwiedzania części historycznej byłej wyłuszczarni nasion przygotowaliśmy pięć stanowisk w sali warsztatowej, gdzie goście w każdym wieku mogli sprawdzić swoją wiedzę lub po prostu spędzić miłe popołudnie ze swoimi pociechami, przy okazji ucząc się czegś nowego. Sala konferencyjna była miejscem, gdzie prezentowano zabytkowe i obecnie wykorzystywane w pracy lesnika narzędzia, wyświetlano filmy przyrodnicze a także demonstrowano wabiki i instrumenty myśliwskie. Na zewnątrz każdy gość, jeśli tylko wyraził chęć, mógł za pomocą numeratora przybić plakietkę z wizerunkiem Domu Drzewa na specjalnie przygotowane na tą okazję drewniane wałki.

Serdecznie dziękujemy za przybycie, miłe słowa i oczywiście zapraszamy w przyszłości :)