Asset Publisher Asset Publisher

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane pismem Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

•opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

•analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

•program ochrony przyrody,

•określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

 

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

VI Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

VI Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

Dnia 30 czerwca br. przedstawiciele Nadleśnictwa Milicz uczestniczyli w Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, odprawianej z okazji obchodów Dnia Leśnika połączonych z VI Dolnośląską Pielgrzymka Leśników. Po uroczystościach kościelnych, którym przewodniczył abp Józef Kupny nastąpiła dalsza część wydarzenia, która miała miejsce na terenie Karczmy Miłocin. Oficjalnego otwarcia Dnia Leśnika dokonał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Pan Adam Płaksej, po czym nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych przedstawicieli  Lasów Państwowych z Dolnego Śląska. Dwóch naszych Leśniczych, Pan Józef Szyrner oraz Pan Marian Cichosz otrzymali złote medale za długoletnią służbę w Lasach Państwowych, nadane przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę. W dalszej części przystąpiono do przemówień zaproszonych gości, po których rozpoczął się koncert pt. "Muzyczny Las" Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, pod dyrygenturą Mieczysława Leśniczaka. Po części oficjalnej leśnicy wraz z rodzinami mogli spędzić przyjemnie czas podczas wspólnych rozmów i zabaw na pikniku rodzinnym, który obfitował w mnóstwo atrakcji zarówno dla starszych, jak i najmłodszych uczestników.