Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKI EKOLOGICZNE

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Są to w większości powierzchnie pobagienne, porośnięte sitowiem, trzciną oraz gatunkami krzewiastymi, takimi jak brzozy, wierzby, kruszyna, olsze, jarzębina, tarnina i głogi.                                                                                                          Zachowanie tych powierzchni w stanie nienaruszonym, zbliżonym do naturalnego jest konieczne dla ograniczenia procesów degradacji stosunków wodnych w lasach, dla ochrony pełnej różnorodności ich flory i fauny, a także jako ważnych elementów krajobrazu leśnego. W roku 2001 przedstawiono dodatkowo do zaopiniowania kilka projektowanych użytków ekologicznych. Propozycje zostały zaopiniowane pozytywnie przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

W zasięgu Nadleśnictwa Milicz użytkiem ekologicznym objęto ,,Staw Halina" o pow. 25,93 ha. Celem jego ochrony jest zachowanie wodno-błotnego układu zbiorowisk roślinnych i związanych z nimi chronionych gatunków ptaków, płazów oraz gadów na nieużytkowanym stawie rybnym.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Piszą o nas w „Przeglądzie Leśniczym”!

Piszą o nas w „Przeglądzie Leśniczym”!

 

                Najnowsze wydanie „Przeglądu Leśniczego" ma dla Nadleśnictwa Milicz szczególne znaczenie. Na stronach 24 i 25 można przeczytać interesujący reportaż dotyczący naszych kompleksów leśnych i prowadzonej na ich terenie gospodarki. Na zaproszenie Pana Cezarego Sierpińskiego, byłego Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz, pan redaktor Władysław Kusiak oraz pan dr Jacek Zientarski odwiedzili 6 leśnictw Nadleśnictwa Milicz – Skoroszów,  Lasowice, Krośnice, Dziewiętlin, Gogołowice oraz Sędraszyce. Gospodarze każdego z nich opowiadali o zarządzanych przez siebie lasach i o prowadzonych w nich pracach gospodarczych, a także mieli okazję opowiedzieć o tym, co najbardziej kochają w swojej pracy.

                Cały artykuł zawiera również wiele punktów odnoszących się do ciekawych miejsc naszego regionu, które panowie zobaczyli podczas swojej podróży, m. in. park i kościół w Postolinie, zamek myśliwski na wzgórzu Joanny czy sosnę kubrycką.

Ostatnia strona miesięcznika to migawki fotograficzne uchwycone z bohaterami reportażu, którzy dumnie prezentują się na tle krajobrazów leśnych.

 

Zachęcamy do przeczytania!