Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKI EKOLOGICZNE

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Są to w większości powierzchnie pobagienne, porośnięte sitowiem, trzciną oraz gatunkami krzewiastymi, takimi jak brzozy, wierzby, kruszyna, olsze, jarzębina, tarnina i głogi.                                                                                                          Zachowanie tych powierzchni w stanie nienaruszonym, zbliżonym do naturalnego jest konieczne dla ograniczenia procesów degradacji stosunków wodnych w lasach, dla ochrony pełnej różnorodności ich flory i fauny, a także jako ważnych elementów krajobrazu leśnego. W roku 2001 przedstawiono dodatkowo do zaopiniowania kilka projektowanych użytków ekologicznych. Propozycje zostały zaopiniowane pozytywnie przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

W zasięgu Nadleśnictwa Milicz użytkiem ekologicznym objęto ,,Staw Halina" o pow. 25,93 ha. Celem jego ochrony jest zachowanie wodno-błotnego układu zbiorowisk roślinnych i związanych z nimi chronionych gatunków ptaków, płazów oraz gadów na nieużytkowanym stawie rybnym.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników - i my tam byliśmy.

XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników - i my tam byliśmy.

Pracownicy Nadleśnictwa Milicz (niektórzy z małżonkami) wzięli udział w XXIX Ogólnopolskim Rajdzie Leśników, który odbył się w dniach 22-24 czerwca na terenie Podkarpacia. Organizatorem imprezy był Związek Leśników Polskich przy udziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Tegoroczne hasło rajdu "Tropem niedźwiedzia", nawiązywało do najliczniejszej krajowej populacji największych drapieżników, żyjącej właśnie w lasach Podkarpacia.      

Miliczanie zostali przyjęci przez gościnne Nadleśnictwo Stuposiany. Trasa rajdu obejmowała wyjście w góry na połoniny, rejs po Zalewie Solińskim, bojkowskie cerkwie oraz spotkanie z blisko dwoma tysiącami leśników z całej Polski w Sanoku.

W drodze powrotnej miliccy leśnicy wstąpili do Łańcuta, żeby zwiedzić zamek  i zapoznać się z historią rezydencji Lubomirskich i Potockich.

Tekst: Mariusz Jucha