Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

•cięć rębnych to  usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

•cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży)  to usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

•cięć niezaplanowanych są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Noc Sów w Nadleśnictwie Milicz

Noc Sów w Nadleśnictwie Milicz

Nadleśnictwo Milicz zaprasza na Noc Sów– ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Nadleśnictwo Milicz zaprasza na Noc Sów– ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Mimo, że najczęściej schowane w mroku nocy, starej dziupli, albo gdzieś na strychu – Sowy z bliska zaskakują urodą! Przekonaj się sam!

W tym roku na zajęciach będziemy gościć edukatorów z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wyszonowicach, dzięki którym staniemy oko w oko z sowami. Wspólnie odkryjemy świat sów, poznamy metody badań i ochrony oraz dowiemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze.

Co więcej? Marcowe noce pachną wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. Dla większości naszych sów to bardzo aktywny okres w roku, są w trakcie okresu godowego – i pohukują. I my tej nocy wyjdziemy w teren, gdzie będziemy wabić i nasłuchiwać sowy. Na zakończenie wymienimy swoje spostrzeżenia i wrażenia przy ognisku.

 

 

Spotykamy się 23.03. w Domu Drzewa w miejscowości Wałkowa 5 o godzinie 18:00

Zachęcamy do zabrania ze sobą latarek oraz stroju terenowego.

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu jedynie pod opieką dorosłych.

Więcej informacji na stronie internetowej http://nocsow.pl/

lub pod adresem email: sandra.blek@wroclaw.lasy.gov.pl

 

Plan wydarzenia:

18:00 Rozpoczęcie spotkania- przedstawienie idei Nocy Sów

18:15 Przedstawienie gości z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wyszonowicach- edukacja z udziałem żywych sów

19:40 projekcja filmu „Płomykówka – sowa z sąsiedztwa”

20:30 wycieczka terenowa- poszukiwanie i obserwacja sów

21:30 wspólne ognisko- podzielenie się wrażeniami

 

 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona!

 

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie – jestem na pTAK!