Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

•cięć rębnych to  usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

•cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży)  to usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

•cięć niezaplanowanych są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprawdzili swoją wiedzę przyrodniczo - leśną

Sprawdzili swoją wiedzę przyrodniczo - leśną

8 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Cieszkowie odbył się konkurs wiedzy o lesie i przyrodzie "Chronimy las", nad którym jak co roku patronat objęło Nadleśnictwo Milicz.

8 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Cieszkowie odbył się konkurs wiedzy o lesie i przyrodzie "Chronimy las", nad którym jak co roku patronat objęło Nadleśnictwo Milicz. Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach - szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z 20 pytaniami, zarówno otwartymi jak i zamkniętymi, dotyczącymi zagadnień przyrodniczo - leśnych. Łącznie w obu kategoriach można było zdobyć 36 punktów a do konkursu przystąpiło 43 uczniów. Bardzo miło nam jest ogłosić listę laureatów, którą publikujemy poniżej: Kategoria Szkoła Podstawowa: 1. Miejsce - Julia Jakubowska 2. Miejsce - Natalia Przewoźna - Mikołaj Żyto 3. Miejsce - Marcel Mujta - Maciej Wysogląd - Łucja Gremblewska Kategoria Gimnazjum: 1. Miejsce - Aleksandra Dwojak 2. Miejsce - Iga Maciejak - Wiktoria Piekło 3. Miejsce - Katarzyna Trafankowska - Zuzanna Piotrowska - Marlena Michalska Serdecznie gratulujemy!