Asset Publisher Asset Publisher

OCHRONA LASU

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

•biotyczne - działania wynikające z wpływu organizmów żywych na środowisko (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);

•abiotyczne - działania wynikające z wpływu czynników nieożywionych środowiska, na których powstanie człowiek z reguły nie ma wpływu i może tylko usuwać ich skutki; ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);

•antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników - i my tam byliśmy.

XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników - i my tam byliśmy.

Pracownicy Nadleśnictwa Milicz (niektórzy z małżonkami) wzięli udział w XXIX Ogólnopolskim Rajdzie Leśników, który odbył się w dniach 22-24 czerwca na terenie Podkarpacia. Organizatorem imprezy był Związek Leśników Polskich przy udziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Tegoroczne hasło rajdu "Tropem niedźwiedzia", nawiązywało do najliczniejszej krajowej populacji największych drapieżników, żyjącej właśnie w lasach Podkarpacia.      

Miliczanie zostali przyjęci przez gościnne Nadleśnictwo Stuposiany. Trasa rajdu obejmowała wyjście w góry na połoniny, rejs po Zalewie Solińskim, bojkowskie cerkwie oraz spotkanie z blisko dwoma tysiącami leśników z całej Polski w Sanoku.

W drodze powrotnej miliccy leśnicy wstąpili do Łańcuta, żeby zwiedzić zamek  i zapoznać się z historią rezydencji Lubomirskich i Potockich.

Tekst: Mariusz Jucha