Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw ochrony informacji niejawnych także podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Stanowisko do spraw edukacji i promocji podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych, kontakt z mediami, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa, Biuletynu Informacji Publicznej i fan page'u nadleśnictwa na Facebooku.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Relacja: Las.Knieja.Dziczyzna AD 2017

Relacja: Las.Knieja.Dziczyzna AD 2017

W sobotę 21 października odbyło się zorganizowane po raz pierwszy Święto Lasów Milickich pod hasłem „ Las. Knieja. Dziczyzna.” zorganizowane przez Nadleśnictwo Milicz oraz Nadleśnictwo Żmigród przy współudziale lokalnych kół łowieckich „Darz Bór”, „Jeleń”, „Czapla”, „Mewa”, „Diana”.

W sobotę  21 października odbyło się  zorganizowane po raz pierwszy  Święto Lasów Milickich pod hasłem „ Las. Knieja. Dziczyzna.” zorganizowane przez Nadleśnictwo Milicz oraz Nadleśnictwo Żmigród przy współudziale lokalnych kół łowieckich „Darz Bór”, „Jeleń”, „Czapla”, „Mewa”, „Diana”.

Święto rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Miliczu w intencji Leśników i myśliwych  . Msza koncelebrowana prowadzona przez księdza proboszcza Zbigniewa Słobodeckiego, ks. Marcina Robakowskiego oraz myśliwego księdza Grzegorza Jóźwickiego z parafii Gądkowice. Oprawę mszy św. zapewnili pracownicy Nadleśnictwa Milicz oraz zespół sygnalistów myśliwskich Akord Lasu z Wrocławia.

Po uroczystej mszy św. przemarsz na czele z pocztami sztandarowymi Nadleśnictwa Milicz oraz kół łowieckich ulicami miasta pod budynek Technikum Leśnego. Uroczystego otwarcia dokonali  nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz Janusz Łabuda  i nadleśniczy Nadleśnictwa Żmigród Paweł Górski. Powitano zaproszonych gości min: starostę milickiego Krzysztofa Osmelaka, starostę trzebnickiego Waldemara Wysockiego, zastępcę dyrektora RDLP we Wrocławiu Arkadiusza Wojciechowicza oraz radnych i przedstawicieli gminy Milicz.

Po części oficjalnej gospodarze zaprosili wszystkich gości oraz przybyłych mieszkańców Milicza na degustację potraw z dziczyzny. Do posmakowania  w ramach akcji „Dobre z Lasu” promującej zdrową żywność w Polskich Lasów przeznaczono: pasztet z jelenia, pasztet z dzika, pieczeń z jelenia kiełbasa z dziczyzny, bigos myśliwski, gulasz z jelenia, tatar, smalec z pajdą chleba, grochówkę myśliwską oraz kawa i herbata dla wszystkich.

Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły sygnalistów Akord Lasu z Wrocławia oraz zespół sygnalistów Nadleśnictwa Złotoryja pod kierunkiem nadleśniczego Jacka Kramarza. Adam Dziubacki specjalista ds. gospodarki łowieckiej w RDLP Wrocław przybliżył zasady działania Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Edukatorzy-myśliwi koła łowieckiego „Darz Bór” prowadzili Lekcje edukacyjne dla dzieci. Pokaz mody myśliwskiej zaprezentował sklep myśliwski Colt z Krotoszyna, można było zobaczyć aktualne trendy w ubiorze myśliwych i leśników. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej nr.1 oraz szkoły podstawowej nr.2 z Milicza . Zaprezentowały program słowno- muzyczny który nawiązywał do odbywającego się święta za co zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami przygotowanymi przez organizatorów.

W programie nie mogło zabraknąć zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży przygotowanych przez edukatorów Leśnego Kompleksu Przyrodniczego „Lasy Doliny Baryczy” prowadzone przez Nadleśnictwo Żmigród i Milicz. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko sokolnicze oraz wystawa urządzeń łowieckich zaprezentowana na terenie Technikum Leśnego w Miliczu.

Tegoroczne wydarzenie choć odbywające  po raz  pierwszy spotkało się  z dużą aprobatą i zainteresowaniem mieszkańców Milicza, organizatorzy oraz współorganizatorzy zapewnili, że Święto Lasów Milickich stanie się imprezą cykliczna i zaprosili wszystkich za rok.

 

 

Maciej Batora

Nadleśnictwo Milicz