Asset Publisher Asset Publisher

PARKI KRAJOBRAZOWE

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

PARK KRAJOBRAZOWY DOLINA BARYCZY

Park ten został powołany w celu zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Najbardziej charakterystycznym obrazem obszaru parku są liczne stawy, które budowano już od XIII w. Przeważająca część doliny wraz z otaczającymi ją wzgórzami pokryta jest lasami. Pomiędzy nimi znajdują się pola uprawne, łąki i pastwiska.

Niska jakość gleb przyczyniła się do stosunkowo słabego rozwoju rolnictwa w tym rejonie i niskiego zagęszczenia ludności. Powyższe czynniki sprawiły, ze dolina Baryczy wraz  z otoczeniem jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Najcenniejszym jego elementem są kompleksy stawów rybnych, lasy łęgowe, grądy niskie i olsy. W środowiskach tych (głównie na stawach) występuje niezwykle bogata w gatunki awifauna. Pod względem ornitologicznym dolina Baryczy wraz z otaczającymi ją stawami jest jednym z bardziej wartościowych obszarów w Europie. Zaczątkiem działań ochronnych było powstanie w 1949 roku Stawowego Obszaru Ochronnego, który w 1973 roku został przekształcony w rezerwat „Stawy Milickie". Na terenie parku znajduje się także wiele zabytków kultury materialnej.

Park ten swoim zasięgiem obejmuje 17 690,14 ha terenu Nadleśnictwa Milicz.

Przeczytaj więcej o parku


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników - i my tam byliśmy.

XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników - i my tam byliśmy.

Pracownicy Nadleśnictwa Milicz (niektórzy z małżonkami) wzięli udział w XXIX Ogólnopolskim Rajdzie Leśników, który odbył się w dniach 22-24 czerwca na terenie Podkarpacia. Organizatorem imprezy był Związek Leśników Polskich przy udziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Tegoroczne hasło rajdu "Tropem niedźwiedzia", nawiązywało do najliczniejszej krajowej populacji największych drapieżników, żyjącej właśnie w lasach Podkarpacia.      

Miliczanie zostali przyjęci przez gościnne Nadleśnictwo Stuposiany. Trasa rajdu obejmowała wyjście w góry na połoniny, rejs po Zalewie Solińskim, bojkowskie cerkwie oraz spotkanie z blisko dwoma tysiącami leśników z całej Polski w Sanoku.

W drodze powrotnej miliccy leśnicy wstąpili do Łańcuta, żeby zwiedzić zamek  i zapoznać się z historią rezydencji Lubomirskich i Potockich.

Tekst: Mariusz Jucha