Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKI EKOLOGICZNE

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Są to w większości powierzchnie pobagienne, porośnięte sitowiem, trzciną oraz gatunkami krzewiastymi, takimi jak brzozy, wierzby, kruszyna, olsze, jarzębina, tarnina i głogi.                                                                                                          Zachowanie tych powierzchni w stanie nienaruszonym, zbliżonym do naturalnego jest konieczne dla ograniczenia procesów degradacji stosunków wodnych w lasach, dla ochrony pełnej różnorodności ich flory i fauny, a także jako ważnych elementów krajobrazu leśnego. W roku 2001 przedstawiono dodatkowo do zaopiniowania kilka projektowanych użytków ekologicznych. Propozycje zostały zaopiniowane pozytywnie przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

W zasięgu Nadleśnictwa Milicz użytkiem ekologicznym objęto ,,Staw Halina" o pow. 25,93 ha. Celem jego ochrony jest zachowanie wodno-błotnego układu zbiorowisk roślinnych i związanych z nimi chronionych gatunków ptaków, płazów oraz gadów na nieużytkowanym stawie rybnym.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

II Edycja Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”

II Edycja Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”

W dniu 22 września br. lasy wchodzące w skład Nadleśnictwa Milicz po raz kolejny obchodziły swoje święto. „Las.Knieja.Dziczyzna 2018” to kontynuacja zeszłorocznej edycji wydarzenia mającego na celu promowanie kompleksów leśnych, przybliżenie codziennej pracy leśników, działalności myśliwskiej oraz rozpowszechnianie i zachęcanie do konsumpcji dziczyzny wśród społeczeństwa.

W dniu 22 września br. lasy wchodzące w skład Nadleśnictwa Milicz po raz kolejny obchodziły swoje święto. „Las.Knieja.Dziczyzna 2018” to kontynuacja zeszłorocznej edycji wydarzenia mającego na celu promowanie kompleksów leśnych, przybliżenie codziennej pracy leśników, działalności myśliwskiej oraz rozpowszechnianie i zachęcanie do konsumpcji dziczyzny wśród społeczeństwa.Tegoroczne obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą hubertowską w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu przy akompaniamencie Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Akord Lasu” z Wrocławia. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta, który kierował wszystkich obecnych na teren przy Technikum Leśnym w Miliczu, gdzie odbywała się dalsza część imprezy. Na przybyłych gości czekał już Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pan Paweł Górski, który po przemówieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz, pana Janusza Łabudy w kilku słowach skierowanych do zaproszonych gości jak i wszystkich obecnych oficjalnie otworzył II edycję Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”. W tym roku na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji, w tym m.in.: prezentacja ptaków drapieżnych, pokaz mody myśliwskiej, pokaz drwali, występy uczniów z milickich szkół, konkursy wiedzy myśliwskiej, prezentacja sygnalistów, lekcje edukacyjne, dmuchańce dla dzieci, stoiska degustacyjne promujące wszystko to, co dobre z lasu i wiele innych. W budynku Technikum Leśnego czekała nie lada gratka dla wszystkich miłośników myślistwa i nie tylko, a mianowicie ekspozycja wspaniałych i okazałych trofeów prezentowanych przez zaproszone koła łowieckie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim miłośnikom przyrody i Lasów Milickich za tak liczne przybycie i spędzenie czasu na wspólnych rozmowach o dobrach płynących z obcowania z Matką Naturą. Już teraz zapraszamy za rok, kiedy to znów będzie okazja do wspólnego świętowania J

Darz Bór!