Wydawca treści Wydawca treści

HODOWLA LASU

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin.            W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

W Nadleśnictwie Milicz odnowienia obejmują rocznie blisko  280 ha

Corocznie Nadleśnictwo Milicz pielęgnuje ok. 840 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

W Nadleśnictwie Milicz odnowienia obejmują rocznie blisko 280 ha

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 165 ha, czyszczenia późne – na 198 ha, trzebieże wczesne – na 410 ha, a trzebieże późne – na ok. 1310 ha.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Zasady hodowli lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

VI Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

Dnia 30 czerwca br. przedstawiciele Nadleśnictwa Milicz uczestniczyli w Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, odprawianej z okazji obchodów Dnia Leśnika połączonych z VI Dolnośląską Pielgrzymka Leśników. Po uroczystościach kościelnych, którym przewodniczył abp Józef Kupny nastąpiła dalsza część wydarzenia, która miała miejsce na terenie Karczmy Miłocin. Oficjalnego otwarcia Dnia Leśnika dokonał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Pan Adam Płaksej, po czym nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych przedstawicieli  Lasów Państwowych z Dolnego Śląska. Dwóch naszych Leśniczych, Pan Józef Szyrner oraz Pan Marian Cichosz otrzymali złote medale za długoletnią służbę w Lasach Państwowych, nadane przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę. W dalszej części przystąpiono do przemówień zaproszonych gości, po których rozpoczął się koncert pt. "Muzyczny Las" Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, pod dyrygenturą Mieczysława Leśniczaka. Po części oficjalnej leśnicy wraz z rodzinami mogli spędzić przyjemnie czas podczas wspólnych rozmów i zabaw na pikniku rodzinnym, który obfitował w mnóstwo atrakcji zarówno dla starszych, jak i najmłodszych uczestników.