Wydawca treści Wydawca treści

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.        Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Sarna to najliczniejszy z krajowych gatunków zwierzyny płowej. Populacja na terenie Nadleśnictwa Milicz liczy ponad 3000szt., w tym 1000 szt. to rogacze. Przeciętnie rodzi się tyle samo koźląt płci męskiej co i żeńskiej. Wobec późniejszych procesów naturalnych populacji utrzymuje się przewaga kóz (na 2 kozły przypadają 3 kozy i taki układ przyjmuje się za właściwy).

Populacja jelenia utrzymuje się na poziomie ok. 600szt., z czego ponad 260szt. to łanie, natomiast populacja samych byków wynosi ok. 170szt. Naturalna i właściwa proporcja liczebna płci powinna być wyrównana.

Mniej licznym gatunkiem zwierzyny płowej jest daniel, którego populacja na terenie Nadleśnictwa Milicz liczy 149 osobników, z czego 51 szt. to byki.

Najbardziej popularnym gatunkiem zwierzyny grubej, występującej prawie we wszystkich łowiskach jest dzik. Jego liczebność na terenie nadleśnictwa Milicz wynosi 925 szt.

Realizacji celów gospodarczych i podnoszących bezpieczeństwo służą budowane w łowiskach urządzenia łowieckie - paśniki, ambony, lizawki. Dla poprawy warunków bytowania zagospodarowuje się śródleśne łąki i uprawia poletka łowieckie.

Zapoznaj się z ofertą łowiecką nadleśnictwa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"1000 drzew na minutę" - młode pokolenie posadziło las.

"1000 drzew na minutę" - młode pokolenie posadziło las.

W ramach prowadzonej obecnie przez Lasy Państwowe akcji pod hasłem "1000 drzew na minutę" uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu powiatu milickiego posadzili wspólnie nowy las. Sadzenie sosny odbywało się w dniach 13.04 oraz 16.04 na terenie Leśnictwa Rakłowice pod bacznym okiem Leśniczego, pana Sebastiana Rybki, Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz ds. zagospodarowania lasu, pana Tomasza Kowalskiego a także innych pracowników Nadleśnictwa Milicz. Swoją obecnością zaszczycił nas także Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, pan Janusz Łabuda, który spędził z dziećmi kilka chwil na rozmowie i wspólnej zabawie. W sumie około 300 uczestników sadzenia poznało sposób, w jaki należy obchodzić się z sadzonkami oraz jak prawidłowo umieścić je w ziemi. Po ciężkiej ale jakże przyjemnej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy ognisku, gdzie obecni na sadzeniu mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie wspólnej akcji każdy uczestnik otrzymał sadzonkę, którą zabrał do domu oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu Warto dodać, że podczas dwóch dni na powierzchni 1 ha zasadzono ok. 8000 sadzonek :) Gratulacje wyniku! Młode pokolenie dało z siebie wszystko :)

W ramach prowadzonej obecnie przez Lasy Państwowe akcji pod hasłem "1000 drzew na minutę" uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu powiatu milickiego posadzili wspólnie nowy las. Sadzenie sosny odbywało się w dniach 13.04 oraz 16.04 na terenie Leśnictwa Rakłowice pod bacznym okiem Leśniczego, pana Sebastiana Rybki, Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz ds. zagospodarowania lasu, pana Tomasza Kowalskiego a także innych pracowników Nadleśnictwa Milicz. Swoją obecnością zaszczycił nas także Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, pan Janusz Łabuda, który spędził z dziećmi kilka chwil na rozmowie i wspólnej zabawie. W sumie około 300 uczestników sadzenia poznało sposób, w jaki należy obchodzić się z sadzonkami oraz jak prawidłowo umieścić je w ziemi. Po ciężkiej ale jakże przyjemnej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy ognisku, gdzie obecni na sadzeniu mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie wspólnej akcji każdy uczestnik otrzymał sadzonkę, którą zabrał do domu oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu  Warto dodać, że podczas dwóch dni na powierzchni 1 ha zasadzono ok. 8000 sadzonek :) Gratulacje wyniku! Młode pokolenie dało z siebie wszystko :)