Wydawca treści Wydawca treści

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.        Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Sarna to najliczniejszy z krajowych gatunków zwierzyny płowej. Populacja na terenie Nadleśnictwa Milicz liczy ponad 3000szt., w tym 1000 szt. to rogacze. Przeciętnie rodzi się tyle samo koźląt płci męskiej co i żeńskiej. Wobec późniejszych procesów naturalnych populacji utrzymuje się przewaga kóz (na 2 kozły przypadają 3 kozy i taki układ przyjmuje się za właściwy).

Populacja jelenia utrzymuje się na poziomie ok. 600szt., z czego ponad 260szt. to łanie, natomiast populacja samych byków wynosi ok. 170szt. Naturalna i właściwa proporcja liczebna płci powinna być wyrównana.

Mniej licznym gatunkiem zwierzyny płowej jest daniel, którego populacja na terenie Nadleśnictwa Milicz liczy 149 osobników, z czego 51 szt. to byki.

Najbardziej popularnym gatunkiem zwierzyny grubej, występującej prawie we wszystkich łowiskach jest dzik. Jego liczebność na terenie nadleśnictwa Milicz wynosi 925 szt.

Realizacji celów gospodarczych i podnoszących bezpieczeństwo służą budowane w łowiskach urządzenia łowieckie - paśniki, ambony, lizawki. Dla poprawy warunków bytowania zagospodarowuje się śródleśne łąki i uprawia poletka łowieckie.

Zapoznaj się z ofertą łowiecką nadleśnictwa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pracownicy Nadleśnictwa Milicz uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Pracownicy Nadleśnictwa Milicz uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Pracownicy Nadleśnictwa Milicz uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dniu 9 listopada br. pracownicy Nadleśnictwa Milicz w podniosły sposób uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Podczas uroczystego apelu, na który zaproszono również byłych nadleśniczych, odśpiewano hymn Polski oraz hymn leśny, wygłoszono przemowy mające na celu przypomnienie historii naszego kraju oraz roli leśników w walce o wolną Polskę. Dodatkowo niezwykle podniosłym momentem było pożegnanie wieloletnich pracowników Nadleśnictwa Milicz, którzy odeszli w tym roku na zasłużoną emeryturę – pani Haliny Szanfisz, pana Mariana Cichosza, pana Lesława Łuszczyńskiego, pana Józefa Szyrnera oraz pana Andrzeja Szymczaka. Po podziękowaniach ze strony pana Nadleśniczego Janusza Łabudy, zastępców Nadleśniczego - pana Jarosława Bełzy, pana Tomasza Kowalskiego oraz przewodniczącego Związku Leśników Polskich przy Nadleśnictwie Milicz wręczono emerytom pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Emerytowani pracownicy Służby Leśnej przybili do sztandaru gwoźdźce ze swoimi nazwiskami oraz w obecności pana Nadleśniczego i pana Cezarego Sierpińskiego posadzili dęba niepodległościowego nazwanego imieniem Adama Loreta - pierwszego Dyrektora Lasów Państwowych . Podczas uroczystości nie zabrakło wielu wzruszeń i wspomnień wspólnie przepracowanych lat. Naszym drogim emerytom życzymy wielu spokojnych dni, dużo zdrowia, odpoczynku oraz żeby o nas szybko nie zapomnieli.