Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Milicz sprawuje nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa leżącymi na jego terenie w granicach administracyjnych Powiatów Milickiego oraz Trzebnickiego.

Nadzór na ternie Powiatu Oleśnickiego prowadzi Starosta Oleśnicki.

 

Właściciel lasu prywatnego prowadzi prace gospodarcze zgodnie z:

  • Uproszczonym Planem Urządzenia Lasu (UPUL)

lub

  • decyzją administracyjną wydaną przez właściwe Starostwo Powiatowe  (w celu uzyskania decyzji administracyjnej właściciel składa wniosek w Starostwie Powiatowym).

 

W przypadku pozyskania drewna należy prowadzić prace zgodnie ze wskazaniami leśniczego a po jego zakończeniu, właściciel zawiadamia  o tym fakcie leśniczego w celu weryfikacji prawidłowości wykonania zabiegu i wystawienia „Świadectwa legalności pozyskania drewna".

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w prowadzeniu gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych Nadleśnictwo zawiadamia Starostwo Powiatowe o nieprawidłowościach w celu podjęcia kolejnych kroków prawnych.

 

 

Obowiązki właściciela lasu wynikające z Ustawy o lasach na podstawie art. 13 ust.1

Właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do:

  • zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien i torfowisk;
  • ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu;
  • pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej;
  • przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w planie urządzenia lasu, uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3;
  • racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez:
    • pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
    • pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.

 

Zgodnie z przepisami Ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

 

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.
     

W nadleśnictwie Milicz sprawami lasów niepaństwowych zajmuje się p. Piotr Pałczyński kontakt tel. 71/38-09-301 wew.332 lub 609-814-934 oraz właściwi terytorialnie leśniczowie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

POSADŹMY RAZEM LAS!

POSADŹMY RAZEM LAS!

W dniu 31 marca 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Milicz, w leśnictwie Gądkowice (oddz. 156h) miało miejsce sadzenie lasu pod hasłem „Posadźmy razem las!".

Do udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z Powiatu Milickiego, Gminy Milicz, Cieszków i Krośnice, dyrektorów placówek oświatowych oraz wszystkich chętnych mieszkańców Milicza i okolic, którzy pod bacznym okiem leśników mogli przyczynić się do powstawania nowego, młodego lasu.

            Kluczowym punktem akcji było posadzenie 2,3 tys. sadzonek sosny zwyczajnej na specjalnie wyznaczonej i przygotowanej powierzchni. Przed rozpoczęciem sadzenia głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz – Janusz Łabuda, który objaśnił uczestnikom ideę oraz cele wspólnego działania leśników i społeczeństwa oraz instruował, jak prawidłowo umieścić sadzonkę w ziemi bez jej uszkodzenia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Krzysztof Osmelak – Starosta Milicki, Cezary Sierpiński – były Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, Jan Krzysztofik – Przewodniczący Rady Powiatu, Ignacy Miecznikowski - Wójt Gminy Cieszków, Jolanta Wybierała - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu, Justyna Żarczyńska – Dyrektor Technikum Leśnego w Miliczu oraz Elżbieta Gągała – Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Miliczu.

Po zakończonych pracach nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej przeprowadzoną akcję sadzenia lasu a na biorących w niej udział czekało ognisko i wcześniej przygotowany poczęstunek.

Las posadzony w tym dniu będzie rósł jeszcze przez wiele lat i każda osoba, która przyczyniła się do jego powstania może być pewna, że „Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las."

Tekst: M. Wieczorek