Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważającym typem siedliskowym jest bór mieszany świeży (BMśw) oraz las mieszany świeży (LMśw). W typach tych dominuje sosna, której udział zmniejsza się wraz ze wzrostem żyzności siedliska na korzyść dęba i buka.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane pismem Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Ochrona przyrody

W lasach zarządzanych przez PGL LP przyroda chroniona jest na wiele sposobów. Rezerwaty, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, ochrona gatunkowa – to niektóre z nich.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las wokół nas

Las wokół nas

Las wokół nas

12 maja br., w ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Służbą Więzienną a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu, osadzeni z wrocławskiego zakładu karnego po raz kolejny uczestniczyli w pracach porządkowych na terenie Nadleśnictwa Milicz, w leśnictwie Kaszowo. Pod bacznym okiem leśników i pod nadzorem funkcjonariuszy osadzeni usuwali śmieci, grabili liście, wykaszali trawę oraz uczestniczyli w renowacji i sprzątaniu wiaty turystycznej przy tamtejszej ścieżce przyrodniczej.

Głównym celem programu współpracy więziennictwa oraz Lasów Państwowych jest połączenie resocjalizacji więźniów z działaniami proekologicznymi, na podstawie których społeczność lokalna jest uświadamiana i edukowana pod kątem gospodarki leśnej, dbania o środowisko oraz poznawania otaczającej przyrody.

Po zakończonych pracach na terenie kompleksu leśnego Zastępca Dyrektora RDLP we Wrocławiu oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz wyrazili uczestnikom prac swoją wdzięczność za wykonanie zadania oraz przeprowadzili krótki wykład na temat ogromnej wartości otaczającej przyrody w życiu każdego człowieka.