Wydawca treści Wydawca treści

OBSZARY NATURA 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

•obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,

•specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.

Nadleśnictwo Milicz znajduje się w zasięgu 3 specjalnych obszarów ochrony siedlisk oraz jednego obszaru specjalnej  ochrony ptaków.

Przeczytaj więcej o sieci Natura 2000

Obszar Specjalnej Ochrony ,,Dolina Baryczy'' (PLB020001) - obejmuje obszar 55 516,8 ha.

Obszar ostoi obejmuje dolinę Baryczy pomiędzy Żmigrodem na zachodzie a okolicą Przygodzic na wschodzie. Zlokalizowanych jest tu 5 dużych i 5 małych kompleksów stawów rybnych (w sumie 130 stawów) wraz z otaczającymi łąkami, gruntami ornymi, mokradłami i lasami.

SOO ,,Ostoja nad Baryczą'' (PLH020041) obejmuje obszar 82 026,4 ha.

Obszar ten obejmuje rozległe bagniste obniżenie doliny Baryczy. Jest to typowa rzeka nizinna z wieloma dopływami, fragmentami terenów zalewanych i dobrze zachowanymi starorzeczami. W południowo-zachodniej części obszaru znajdują się zalesione morenowe Wzgórza Twardogórskie. Obszar obejmuje kompleks łąk zalewowych, stawów rybnych (z najbardziej znanymi Stawami Milickimi), pól uprawnych i rozległych terenów leśnych. O specyfice terenu decyduje bogata sieć hydrograficzna z licznymi kanałami, naturalnymi i sztucznymi ciekami wodnymi, stawami i mokradłami. Lasy tworzą dwa większe kompleksy - Lasy Milickie na zachodzie i Lasy Ostrzeszowskie na wschodzie. W pobliżu cieków wodnych zachowały się cenne fragmenty łęgów i olsów, a na wyżej położonych terenach - cenne buczyny i grądy. Uboższe siedliska porastają bory sosnowe i bory mieszane.

Obszar SOO ,,Chłodnia w Cieszkowie'' (PLH020001) obejmuje obszar 18,7 ha. Chłodnia w Cieszkowie to obszerna, podziemna, ceglana piwnica lodowa, położona w lesie w pobliżu Cieszkowa.

Obszar SOO ,,Łąki Skoroszowskie'' (PLH020093) obejmuje obszar o powierzchni 1 359,70 ha.

Obszar stanowi kompleks łąk kośnych trzęślicowych i świeżych oraz szuwarów pomiędzy rzeczką Lipniak a południową granicą P.K. „Dolina Baryczy". Obejmuje on też pola uprawne i stawy zamknięte linią łączącą miejscowości: Ujeździec Mały, Ujeździec Wielki, Biedaszków Mały, Biedaszków Wielki, Masłowiec, Czeszów, Skoroszów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las wokół nas

Las wokół nas

Las wokół nas

12 maja br., w ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Służbą Więzienną a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu, osadzeni z wrocławskiego zakładu karnego po raz kolejny uczestniczyli w pracach porządkowych na terenie Nadleśnictwa Milicz, w leśnictwie Kaszowo. Pod bacznym okiem leśników i pod nadzorem funkcjonariuszy osadzeni usuwali śmieci, grabili liście, wykaszali trawę oraz uczestniczyli w renowacji i sprzątaniu wiaty turystycznej przy tamtejszej ścieżce przyrodniczej.

Głównym celem programu współpracy więziennictwa oraz Lasów Państwowych jest połączenie resocjalizacji więźniów z działaniami proekologicznymi, na podstawie których społeczność lokalna jest uświadamiana i edukowana pod kątem gospodarki leśnej, dbania o środowisko oraz poznawania otaczającej przyrody.

Po zakończonych pracach na terenie kompleksu leśnego Zastępca Dyrektora RDLP we Wrocławiu oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz wyrazili uczestnikom prac swoją wdzięczność za wykonanie zadania oraz przeprowadzili krótki wykład na temat ogromnej wartości otaczającej przyrody w życiu każdego człowieka.