Wydawca treści Wydawca treści

OCHRONA LASU

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

•biotyczne - działania wynikające z wpływu organizmów żywych na środowisko (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);

•abiotyczne - działania wynikające z wpływu czynników nieożywionych środowiska, na których powstanie człowiek z reguły nie ma wpływu i może tylko usuwać ich skutki; ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);

•antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

55-lecie Technikum Leśnego w Miliczu połączone z inicjatywą pt.„100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości ”.

55-lecie Technikum Leśnego w Miliczu połączone z inicjatywą pt.„100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości ”.

26 maja br. Technikum Leśne w Miliczu obchodziło 55 rocznicę swojego istnienia. Jednym z ważniejszych momentów podczas święta Technikum Leśnego było uroczyste sadzenie dębu szypułkowego w ramach obchodów przez Lasy Państwowe rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

26 maja br. Technikum Leśne w Miliczu obchodziło 55 rocznicę swojego istnienia. Na uroczystość zostali zaproszeni absolwenci szkoły, którzy mieli okazję spotkać się ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy i powspominać lata wspólnej nauki. Informacja o wydarzeniu odbiła się szerokim echem wśród byłych uczniów Technikum Leśnego, bo na uroczystości zjechało wiele osób, często z różnych zakątków Polski, aby jeszcze raz znaleźć się w murach swojej dawnej szkoły. Nie brakowało wzruszeń oraz serdecznych gestów ze strony przybyłych gości. W końcu po wielu latach szkolnej "rozłąki" nazbierało sie mnóstwo tematów do rozmów. Jednym z ważniejszych momentów podczas święta Technikum Leśnego było uroczyste sadzenie dębu szypułkowego w ramach obchodów przez Lasy Państwowe rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu podjęła inicjatywę zasadzenia „100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. Dęby, jak wiadomo są uosobieniem siły i nadzwyczajnej wytrzymałości, dlatego też symboliczne rocznicowe sadzenie tych drzew ma podkreślić trud i determinację naszej Ojczyzny, która po wielu latach zaborów odzyskała swoją wolność. Nadleśnictwo Milicz, jako jedno z 33  nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu posadzi w sumie trzy dęby rocznicowe - pozostałe dwa zostaną zasadzone jesienią.