Wydawca treści Wydawca treści

OCHRONA LASU

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

•biotyczne - działania wynikające z wpływu organizmów żywych na środowisko (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);

•abiotyczne - działania wynikające z wpływu czynników nieożywionych środowiska, na których powstanie człowiek z reguły nie ma wpływu i może tylko usuwać ich skutki; ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);

•antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Przeczytaj więcej o ochronie lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Milicka gra miejska z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Milicka gra miejska z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

29 maja br. Nadleśnictwo Milicz uczestniczyło w „Milickiej grze miejskiej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, organizowanej przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Miliczu.

29 maja br. Nadleśnictwo Milicz uczestniczyło w „Milickiej grze miejskiej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, organizowanej przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Miliczu. Nasze zadanie polegało na przygotowaniu dla drużyn biorących udział w wydarzeniu punktu kontrolnego, na którym mogły zdobyć maksymalnie 15 punktów w trzech konkurencjach – dwóch praktycznych oraz jednym teoretycznym. Uczestnicy zabawy zmierzyli się m.in. z rozpoznawaniem gatunków drzew rosnących w naszych lasach, odpowiadali na pytanie związane z kornikiem drukarzem, budową drewna oraz glebami leśnymi. Dodatkowo zawodnicy musieli połączyć wiedzę matematyczną z zastosowaniem jej w pracy leśnika. Za pomocą klupy oraz taśmy mierniczej należało wykonać pomiar długości i średnicy wałka drewna oraz obliczyć jego miąższość. Rywalizacja była zacięta i ostatecznie na 1. miejscu uplasowało się Technikum Leśne w Miliczu. Zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom gry serdecznie gratulujemy!