Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"1000 drzew na minutę" - młode pokolenie posadziło las.

"1000 drzew na minutę" - młode pokolenie posadziło las.

W ramach prowadzonej obecnie przez Lasy Państwowe akcji pod hasłem "1000 drzew na minutę" uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu powiatu milickiego posadzili wspólnie nowy las. Sadzenie sosny odbywało się w dniach 13.04 oraz 16.04 na terenie Leśnictwa Rakłowice pod bacznym okiem Leśniczego, pana Sebastiana Rybki, Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz ds. zagospodarowania lasu, pana Tomasza Kowalskiego a także innych pracowników Nadleśnictwa Milicz. Swoją obecnością zaszczycił nas także Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, pan Janusz Łabuda, który spędził z dziećmi kilka chwil na rozmowie i wspólnej zabawie. W sumie około 300 uczestników sadzenia poznało sposób, w jaki należy obchodzić się z sadzonkami oraz jak prawidłowo umieścić je w ziemi. Po ciężkiej ale jakże przyjemnej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy ognisku, gdzie obecni na sadzeniu mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie wspólnej akcji każdy uczestnik otrzymał sadzonkę, którą zabrał do domu oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu Warto dodać, że podczas dwóch dni na powierzchni 1 ha zasadzono ok. 8000 sadzonek :) Gratulacje wyniku! Młode pokolenie dało z siebie wszystko :)

W ramach prowadzonej obecnie przez Lasy Państwowe akcji pod hasłem "1000 drzew na minutę" uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu powiatu milickiego posadzili wspólnie nowy las. Sadzenie sosny odbywało się w dniach 13.04 oraz 16.04 na terenie Leśnictwa Rakłowice pod bacznym okiem Leśniczego, pana Sebastiana Rybki, Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz ds. zagospodarowania lasu, pana Tomasza Kowalskiego a także innych pracowników Nadleśnictwa Milicz. Swoją obecnością zaszczycił nas także Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, pan Janusz Łabuda, który spędził z dziećmi kilka chwil na rozmowie i wspólnej zabawie. W sumie około 300 uczestników sadzenia poznało sposób, w jaki należy obchodzić się z sadzonkami oraz jak prawidłowo umieścić je w ziemi. Po ciężkiej ale jakże przyjemnej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy ognisku, gdzie obecni na sadzeniu mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie wspólnej akcji każdy uczestnik otrzymał sadzonkę, którą zabrał do domu oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu  Warto dodać, że podczas dwóch dni na powierzchni 1 ha zasadzono ok. 8000 sadzonek :) Gratulacje wyniku! Młode pokolenie dało z siebie wszystko :)