Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne Skrzaty nagrodzone

Leśne Skrzaty nagrodzone

22 czerwca br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo - Leśnej "Dom Drzewa" odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów konkursu pt. "Leśny Skrzat". Wyłonieni zwycięzcy otrzymali z rąk Zastępcy Nadleśniczego, Pana Jarosława Bełzy nagrody książkowe, dyplomy oraz gadżety przygotowane przez Nadleśnictwo Milicz. Przypomnijmy, że konkurs kierowany był do przedszkoli oraz szkół podstawowych powiatu milickiego. Dodatkowo, za zgodą Nadleśniczego, Pana Janusza Łabudy w wydarzeniu uczestniczyła szeroka grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku, która poprosiła o możliwość udziału. Swoje skrzaty złożyło 121 osób. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, jednak ostatecznie udało się wybrać najpiękniejsze prace. Dyplomy zostały również złożone na ręce przedstawicieli wszystkich placówek, które brały udział w konkursie. 

 

Wyniki konkursu pt. "Leśny Skrzat":

Kategoria Przedszkole:

1. Miejsce: Cezary Bargielewicz, Daria Sobolewska i Kacper Nowicki - Akademia Przedszkolaka we Wszewilkach

2. Miejsce: Hubert Trill - Przedszkole Samorządowe w Miliczu, Grupa "Pszczółki"

Wyróżnienia:
Lena Mroczkowska - kl. 0, SP Kuźniczysko
Maria Adamczyk - kl. 0, SP Kuźniczysko
Nikola Adamczyk - kl. 0, SP Kuźniczysko
Miłosz Latański - kl. 0, SP Kuźniczysko
Julia Węgrzyn - Oddział Przedszkolny w Cieszkowie

Kategoria I-III

1. Miejsce: Gabriela Łaskarzewska - SP nr 2 w Miliczu
2. Miejsce: Wiktor Paszkiewicz - SP w Kuźniczysku
3. Tymon Napora - Społeczna Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu

Wyróżnienia:
Patrycja Brenk - SP w Cieszkowie

Kategoria IV-VI

1. Miejsce: Jan Suliga - SP nr 2 w Miliczu
1. Miejsce: Marta Kościukiewicz i Miłosz Namysł - SP nr 2 w Miliczu
2. Miejsce: Natalia Paterek - SP nr 2 w Miliczu
3. Miejsce - Lena Kaczmarek i Hanna Patryas - SP nr 2 w Miliczu

Wyróżnhienia:
Julia Piech - SP w Kuźniczysku
Bartosz Bednarek - SP nr 2 w Miliczu
Dominika Masztalerz - SP w Kuźniczysku

 

Serdecznie dziękujemy za tak liczne zainteresowanie, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w przyszłości.