Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

VI Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

Dnia 30 czerwca br. przedstawiciele Nadleśnictwa Milicz uczestniczyli w Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, odprawianej z okazji obchodów Dnia Leśnika połączonych z VI Dolnośląską Pielgrzymka Leśników. Po uroczystościach kościelnych, którym przewodniczył abp Józef Kupny nastąpiła dalsza część wydarzenia, która miała miejsce na terenie Karczmy Miłocin. Oficjalnego otwarcia Dnia Leśnika dokonał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Pan Adam Płaksej, po czym nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych przedstawicieli  Lasów Państwowych z Dolnego Śląska. Dwóch naszych Leśniczych, Pan Józef Szyrner oraz Pan Marian Cichosz otrzymali złote medale za długoletnią służbę w Lasach Państwowych, nadane przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę. W dalszej części przystąpiono do przemówień zaproszonych gości, po których rozpoczął się koncert pt. "Muzyczny Las" Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, pod dyrygenturą Mieczysława Leśniczaka. Po części oficjalnej leśnicy wraz z rodzinami mogli spędzić przyjemnie czas podczas wspólnych rozmów i zabaw na pikniku rodzinnym, który obfitował w mnóstwo atrakcji zarówno dla starszych, jak i najmłodszych uczestników.