Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Narada dotycząca ochrony p-poż.

Narada dotycząca ochrony p-poż.

W dniu 16.03.2018 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu odbyła się narada dotycząca ochrony przeciwpożarowej w lasach.

W dniu 16.03.2018 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu odbyła się narada dotycząca ochrony przeciwpożarowej w lasach.

Naradę rozpoczął komendant PSP w Miliczu  st. kpt. Tomasz Kopeć oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz  Janusz Łabuda. Przedstawiciele KP PSP kpt. Dominik Kucharski, kpt. Artur Rutkowski oraz         st. kpt. Krzysztof Dobroszczyk omówili min .: obowiązujące przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zakres pionu kontrolno-rozpoznawczego, procedurę przyjęcia zgłoszenia, dysponowania środkami Państwowej Straży Pożarnej podczas pożarów lasu.

Przedstawione także zostały aspekty związane z zadaniami Kierującego Działaniami Ratowniczymi podczas pożaru lasu, min. rola, siły, środki oraz obowiązujące prawo. Zastępca Nadleśniczego                Tomasz Kowalski oraz specjalista Służby Leśnej Bartłomiej Dec  omówili zadania związane  z ochroną przeciwpożarową w Nadleśnictwie Milicz. W drugiej części narady odbył się pokaz sprzętu będącego w dyspozycji KP PSP w Miliczu min. służący do gaszenia pożarów lasów   oraz prezentacja komory ćwiczeniowej AUER.