Wydawca treści Wydawca treści

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane pismem Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

•opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

•analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

•program ochrony przyrody,

•określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

 

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"1000 drzew na minutę" - młode pokolenie posadziło las.

"1000 drzew na minutę" - młode pokolenie posadziło las.

W ramach prowadzonej obecnie przez Lasy Państwowe akcji pod hasłem "1000 drzew na minutę" uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu powiatu milickiego posadzili wspólnie nowy las. Sadzenie sosny odbywało się w dniach 13.04 oraz 16.04 na terenie Leśnictwa Rakłowice pod bacznym okiem Leśniczego, pana Sebastiana Rybki, Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz ds. zagospodarowania lasu, pana Tomasza Kowalskiego a także innych pracowników Nadleśnictwa Milicz. Swoją obecnością zaszczycił nas także Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, pan Janusz Łabuda, który spędził z dziećmi kilka chwil na rozmowie i wspólnej zabawie. W sumie około 300 uczestników sadzenia poznało sposób, w jaki należy obchodzić się z sadzonkami oraz jak prawidłowo umieścić je w ziemi. Po ciężkiej ale jakże przyjemnej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy ognisku, gdzie obecni na sadzeniu mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie wspólnej akcji każdy uczestnik otrzymał sadzonkę, którą zabrał do domu oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu Warto dodać, że podczas dwóch dni na powierzchni 1 ha zasadzono ok. 8000 sadzonek :) Gratulacje wyniku! Młode pokolenie dało z siebie wszystko :)

W ramach prowadzonej obecnie przez Lasy Państwowe akcji pod hasłem "1000 drzew na minutę" uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu powiatu milickiego posadzili wspólnie nowy las. Sadzenie sosny odbywało się w dniach 13.04 oraz 16.04 na terenie Leśnictwa Rakłowice pod bacznym okiem Leśniczego, pana Sebastiana Rybki, Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz ds. zagospodarowania lasu, pana Tomasza Kowalskiego a także innych pracowników Nadleśnictwa Milicz. Swoją obecnością zaszczycił nas także Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, pan Janusz Łabuda, który spędził z dziećmi kilka chwil na rozmowie i wspólnej zabawie. W sumie około 300 uczestników sadzenia poznało sposób, w jaki należy obchodzić się z sadzonkami oraz jak prawidłowo umieścić je w ziemi. Po ciężkiej ale jakże przyjemnej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy ognisku, gdzie obecni na sadzeniu mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie wspólnej akcji każdy uczestnik otrzymał sadzonkę, którą zabrał do domu oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu  Warto dodać, że podczas dwóch dni na powierzchni 1 ha zasadzono ok. 8000 sadzonek :) Gratulacje wyniku! Młode pokolenie dało z siebie wszystko :)