Wydawca treści Wydawca treści

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane pismem Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

•opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

•analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

•program ochrony przyrody,

•określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

 

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II Edycja Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”

II Edycja Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”

W dniu 22 września br. lasy wchodzące w skład Nadleśnictwa Milicz po raz kolejny obchodziły swoje święto. „Las.Knieja.Dziczyzna 2018” to kontynuacja zeszłorocznej edycji wydarzenia mającego na celu promowanie kompleksów leśnych, przybliżenie codziennej pracy leśników, działalności myśliwskiej oraz rozpowszechnianie i zachęcanie do konsumpcji dziczyzny wśród społeczeństwa.

W dniu 22 września br. lasy wchodzące w skład Nadleśnictwa Milicz po raz kolejny obchodziły swoje święto. „Las.Knieja.Dziczyzna 2018” to kontynuacja zeszłorocznej edycji wydarzenia mającego na celu promowanie kompleksów leśnych, przybliżenie codziennej pracy leśników, działalności myśliwskiej oraz rozpowszechnianie i zachęcanie do konsumpcji dziczyzny wśród społeczeństwa.Tegoroczne obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą hubertowską w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu przy akompaniamencie Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Akord Lasu” z Wrocławia. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta, który kierował wszystkich obecnych na teren przy Technikum Leśnym w Miliczu, gdzie odbywała się dalsza część imprezy. Na przybyłych gości czekał już Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pan Paweł Górski, który po przemówieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz, pana Janusza Łabudy w kilku słowach skierowanych do zaproszonych gości jak i wszystkich obecnych oficjalnie otworzył II edycję Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”. W tym roku na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji, w tym m.in.: prezentacja ptaków drapieżnych, pokaz mody myśliwskiej, pokaz drwali, występy uczniów z milickich szkół, konkursy wiedzy myśliwskiej, prezentacja sygnalistów, lekcje edukacyjne, dmuchańce dla dzieci, stoiska degustacyjne promujące wszystko to, co dobre z lasu i wiele innych. W budynku Technikum Leśnego czekała nie lada gratka dla wszystkich miłośników myślistwa i nie tylko, a mianowicie ekspozycja wspaniałych i okazałych trofeów prezentowanych przez zaproszone koła łowieckie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim miłośnikom przyrody i Lasów Milickich za tak liczne przybycie i spędzenie czasu na wspólnych rozmowach o dobrach płynących z obcowania z Matką Naturą. Już teraz zapraszamy za rok, kiedy to znów będzie okazja do wspólnego świętowania J

Darz Bór!