Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

•cięć rębnych to  usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

•cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży)  to usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

•cięć niezaplanowanych są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

55-lecie Technikum Leśnego w Miliczu połączone z inicjatywą pt.„100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości ”.

55-lecie Technikum Leśnego w Miliczu połączone z inicjatywą pt.„100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości ”.

26 maja br. Technikum Leśne w Miliczu obchodziło 55 rocznicę swojego istnienia. Jednym z ważniejszych momentów podczas święta Technikum Leśnego było uroczyste sadzenie dębu szypułkowego w ramach obchodów przez Lasy Państwowe rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

26 maja br. Technikum Leśne w Miliczu obchodziło 55 rocznicę swojego istnienia. Na uroczystość zostali zaproszeni absolwenci szkoły, którzy mieli okazję spotkać się ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy i powspominać lata wspólnej nauki. Informacja o wydarzeniu odbiła się szerokim echem wśród byłych uczniów Technikum Leśnego, bo na uroczystości zjechało wiele osób, często z różnych zakątków Polski, aby jeszcze raz znaleźć się w murach swojej dawnej szkoły. Nie brakowało wzruszeń oraz serdecznych gestów ze strony przybyłych gości. W końcu po wielu latach szkolnej "rozłąki" nazbierało sie mnóstwo tematów do rozmów. Jednym z ważniejszych momentów podczas święta Technikum Leśnego było uroczyste sadzenie dębu szypułkowego w ramach obchodów przez Lasy Państwowe rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu podjęła inicjatywę zasadzenia „100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”. Dęby, jak wiadomo są uosobieniem siły i nadzwyczajnej wytrzymałości, dlatego też symboliczne rocznicowe sadzenie tych drzew ma podkreślić trud i determinację naszej Ojczyzny, która po wielu latach zaborów odzyskała swoją wolność. Nadleśnictwo Milicz, jako jedno z 33  nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu posadzi w sumie trzy dęby rocznicowe - pozostałe dwa zostaną zasadzone jesienią.