Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

•cięć rębnych to  usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

•cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży)  to usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

•cięć niezaplanowanych są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II Edycja Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”

II Edycja Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”

W dniu 22 września br. lasy wchodzące w skład Nadleśnictwa Milicz po raz kolejny obchodziły swoje święto. „Las.Knieja.Dziczyzna 2018” to kontynuacja zeszłorocznej edycji wydarzenia mającego na celu promowanie kompleksów leśnych, przybliżenie codziennej pracy leśników, działalności myśliwskiej oraz rozpowszechnianie i zachęcanie do konsumpcji dziczyzny wśród społeczeństwa.

W dniu 22 września br. lasy wchodzące w skład Nadleśnictwa Milicz po raz kolejny obchodziły swoje święto. „Las.Knieja.Dziczyzna 2018” to kontynuacja zeszłorocznej edycji wydarzenia mającego na celu promowanie kompleksów leśnych, przybliżenie codziennej pracy leśników, działalności myśliwskiej oraz rozpowszechnianie i zachęcanie do konsumpcji dziczyzny wśród społeczeństwa.Tegoroczne obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą hubertowską w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu przy akompaniamencie Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Akord Lasu” z Wrocławia. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta, który kierował wszystkich obecnych na teren przy Technikum Leśnym w Miliczu, gdzie odbywała się dalsza część imprezy. Na przybyłych gości czekał już Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych pan Paweł Górski, który po przemówieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz, pana Janusza Łabudy w kilku słowach skierowanych do zaproszonych gości jak i wszystkich obecnych oficjalnie otworzył II edycję Święta Lasów Milickich „Las.Knieja.Dziczyzna 2018”. W tym roku na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji, w tym m.in.: prezentacja ptaków drapieżnych, pokaz mody myśliwskiej, pokaz drwali, występy uczniów z milickich szkół, konkursy wiedzy myśliwskiej, prezentacja sygnalistów, lekcje edukacyjne, dmuchańce dla dzieci, stoiska degustacyjne promujące wszystko to, co dobre z lasu i wiele innych. W budynku Technikum Leśnego czekała nie lada gratka dla wszystkich miłośników myślistwa i nie tylko, a mianowicie ekspozycja wspaniałych i okazałych trofeów prezentowanych przez zaproszone koła łowieckie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim miłośnikom przyrody i Lasów Milickich za tak liczne przybycie i spędzenie czasu na wspólnych rozmowach o dobrach płynących z obcowania z Matką Naturą. Już teraz zapraszamy za rok, kiedy to znów będzie okazja do wspólnego świętowania J

Darz Bór!